ART DECO

ŠTÝL ART DECO vychádza s neskorej secesie a v poslednej dobe sa stal stredom pozornosti uznávaných interiérových designérov. Vznikol po prvej svetovoej vojne ako začiatok novej éry v Európe a Amerike. Vyznačuje sa predovšetkým ornamentálnou sofistikovanosťou, eleganciou a extrémnou lesklosťou povrchov.NÁBYTOK – oproti  iným oblastiam designu, ako napr. textíliam, farebnosti  či dekoráciám, je nábytok minimalistickejší, typický je ornamentálne bohatým zdobením na komodách a posteliach. Pokiaľ nie je celý interiér zariadený v čisto starožitnom ráze, je vhodné vybrať nábytok v štýle Art Deco, je to rozhodne štýl modernej elegancie a pohodlia.

DREVENÝ NÁBYTOK – máva vysoko lakovanú povrchovú úpravu v čiernej farbe, často doplnenú chrómovaným zdobením. Aktuálne sú sedacie súpravy a kreslá čalúnené bielou, vysoko leštenou kožou s lakovanými drevenými rámami. Typickým drevom použitým pri výrobe sú exotický brazlsky palisander, eben, amazonský javor a dyha. Čalúnené sú jemnou teľacou kožou, alebo rôzne úpravy velúru, ktoré sú pohodlné a príjemné na dotyk.

FARBY – v prípade štýlu Art Deco zabudneme na pestrofarebnosť. Charakteristickými farbami sú čierna a šedozelená (v kombinácii s jemným čiernym vzorovaním), takisto červená, biela a maslová (striedmo doplnená o čierne vzory). V prípade luxusnjších interiérov akcenty zlatej a chrómovej (tlmené bledo-modrou, alebo šedou).

PODLAHY – v prípade podláh je to mramor v čiernej, alebo bielej farbe - pre tento štýl typickej, rovnako ako vzorovanie podlahy štvorcami, alebo obdĺžnikmi. V prípade kobercov dominuje hnedá a čierna farba v kombinácii so sivou so vzormi rôznych skrútených hadov,ročných období  alebo geometricky poňaté motívy kvetov.

OSVETLENIE –Stropné svietidlá, stojace lampy, stolné lampy, ale aj malé nástenné lampičky všetko je v jednoduchých líniách. Materiál – bronz v kombinácii s vitrážou, tienidlá s motívmi geometrických kvetín. Stojace lampy sú väčšinou z tepaného železa, alebo chrómu, či ručne fúkaného skla v rôznych odtieňoch, aktuálne sú čierne kovania. Takisto stolné lampičky z niklu s bielym, čírym, alebo matným, ale aj farebným sklom vsadeným do mozaikového tienidla.

DOPLNKY – sú tým najdôležitejším, typické sú zrkardlá, rámy, alebo svietniky z niklu, chrómu a striebra, bohato zdobené motívmi zvierat, kvetov, alebo geometrickými líniami. Kľučky dverí by mali ladiť k svietnikom. Takisto aj vázy, ktoré kopírujú design svietidiel. Interiér je doplnený bronzovými soškami, na písacom stole stojanmi na pero a pod.

 

ŠTÝL ART DECO bol ihneď pri svojom nástupe  aplikovaný do všetkých sfér designu  - módy, architektúry, šperkov, umenia interiérového designu a nábytkárstva , typický predovšetkým eleganciou a jednoduchými líniami, v kombinácii s modernými materiálmi je opäť trendovým.

(zdroj-living.cz)

Autor: Eva Holubcová
Zdroj: living.cz

Zaujímajú Vás trendy v bývaní, inšpirujúce nápady, informácie o vývoji na trhu s nehnuteľnosťami, prípadne zaujímavé ponuky, alebo by ste len radi komentovali články? Kliknite si na našu fb fanpage facebook.com/bellareal.sk a môžete byť okamžite informovaný o všetkých zaujímavostiach priamo na Váš facebookový profil.

TOPlist