3D TAPETY - ORIGINÁLNE A ŠTÝLOVÉ

Veľa designerskych štúdií robí návrhy a aj výrobu tapet. Z ich dielne tak vychádzajú kolekcie, kombinujúce rôzné farby a vzory, návrhy a námety

Zo širokej farebnej a vzorkovej škály si vie vybrať každý. Módnym trendom je najnovšie svet retro v podobe anglických kvetinových motívov, alebo geometrických  a orientálnych vzorov .Najviac úspešné a obľúbené sú však tapety s 3D efektom.

Aktraktívne tapety dokážu urobiť z obyčajného interiéru štýlové a originálne bývanie s nádychom luxusu. Exkluzívne pôsobia tapety s drobnými kamienkami, textilným alebo kovovým povrchom, ktorých odtieň alebo motív sa mení z rôznych uhlov pohľadu.  Predávajú sa v rolkách rôznych rozmerov, štandardne má dĺžku 10,05 m a šírku 0,53 m, alebo aj sú aj vo verzii  70-100 cm, aby znížili počet spojov na stene.Výrobcovia na zadnej strane zreteľné označujú tapety symbolmi podľa euronormy, ktoré poskytujú informácie o jej vlastnostiach, spôsobe lepenia, ošetrovania.

 Na trhu sú tieto druhy:

Papierové – v porovnaní s ostatnými majú kratšiu životnosť. Tie, ktoré  sú napúšťané špeciálnymi látkami, sú svetlostále. Nehodia sa do vlhkých priestorov, nie sú odolné proti oderu.
Vinylové – tvorí ich vrstva papiera alebo tkaniny, na ktorú je plošne nanesená vrstva PVC, najčastejšie s razenou štruktúrou povrchu, ktorá dobre prekryje aj nerovnosti stien. Sú umývateľné a po odstránení zostane na stene vrstva makulatúry, ktorá je ideálny podklad ďalšiu tapetu.
Vliesové vyrábajú sa zo špeciálnej buničiny a polyesterových vlákien s prídavkom spojiva. Lepidlo sa nanáša len na stenu, tapety možno odstrániť bez zvyšku suchou cestou. Sú umývateľné, stálofarebné, odolné proti vlhkosti.

Navyše je na trhu už množstvo farieb a vzorov , ktoré sú ekologicky šetrné vyrobené z vlákniny zo zvyškov cukrovej trstiny, sú recyklovateľné, kompostovateľné a 100% biologicky rozložiteľné .

 

Praktická rada na záver : Tapety sa nemusia lepiť na všetky steny, vzor by mohol miestnosť príliš pohltiť. Stačí mu jedna stena, prípadne iba jej časť. Veľmi módne je kombinovanie tapetových vzorov z jednej série, alebo môžete tapetu skombinovať s farebnou maľovkou. Vaše bývanie sa tak zmeí na nepoznanie.

Autor: Eva Holubcová

Zaujímajú Vás trendy v bývaní, inšpirujúce nápady, informácie o vývoji na trhu s nehnuteľnosťami, prípadne zaujímavé ponuky, alebo by ste len radi komentovali články? Kliknite si na našu fb fanpage facebook.com/bellareal.sk a môžete byť okamžite informovaný o všetkých zaujímavostiach priamo na Váš facebookový profil.

TOPlist