KEDY DO PRENÁJMU A KEDY DO VLASTNÉHO ?

Konečne vo svojom! – takto si mnohí slastne povzdychneme po prevzatí kľúčov od prvého vlastného bývania. Zdá sa, že celý proces bývania vrcholí nadobudnutím listu vlastníctva. Je vždy výhodné vlastniť ho?


Na Slovensku nemáme silnú tradíciu prenajímania nehnuteľností, dôkazom toho je skutočnosť, že prenajímané byty tvoria len približne 10 percent z celkového počtu bytov u nás.V susednom Česku je bývanie v prenájme o niečo bežnejšie, avšak, ako pre Respekt povedal Jiří Pácal, riaditeľ Central Europe Holding, len štvrtina ľudí v Česku býva v podnájme: „Tí, čo bývajú v zmluvnom nájme, to berú ako prechodnú fázu dovtedy, než si kúpia niečo vlastné. Málokto vydrží v podnájme výrazne dlhší čas, do desať percent nájomníkov vydrží v zmluvných domoch dlhšie než tri roky."
Nie je to však univerzálny trend, vo viacerých európskych krajinách žije v podnájmoch takmer polovica obyvateľstva. U nás je dominantná tradícia vlastniť strechu nad hlavou, a tá sa iba ťažko mení. Treba však vedieť, že v istých prípadoch je vlastniť nehnuteľnosť na príťaž.
VLASTNIŤ ZA KAŽDÚ CENU?
Tento trend výrazne ovplyvňuje správanie účastníkov trhu a často zapríčiňuje ich rizikové vrhanie sa do hypoték. Bez poriadnej čiastky našetrených prostriedkov je klient s bežným príjmom donútený splácať pôžičku desiatky rokov a dobre vieme, že čím dlhšie ju spláca, o to viac preplatí jej hodnotu (aj niekoľkonásobne).Ľudia sa zväčša zaviažu splácať nemalé finančné čiastky dlhodobo, a to aj vtedy, ak si nie sú istí schopnosťou ich splácania.
Dobrou radou je teda vyskúšať si odkladať bokom sumu v približne rovnakej výške ako splátka potenciálnej hypotéky. Lepšie tak získame prehľad o tom, ako splácanie bytu naruší náš doterajší životný štandard.Hypotéka však nie je jediný výdavok, treba si uvedomiť, že vlastníctvo nehnuteľnosti zaväzuje k ďalším výdavkom, napríklad daň z nehnuteľnosti, poistenie, vklady do spoločného fondu opráv, náklady na údržbu samotného bytu atď.
Ľudia zaťažení splácaním hypotéky sú oveľa menej ochotní riskovať, pracujú viac „na istotu“, ťažko menia zamestnanie, a tak sú často oveľa viac stresovaní. Po kúpe bytu sa, samozrejme, znižuje mobilita pri zmene bydliska či rodinných podmienok. Môže sa takisto stať, že v priebehu ďalších rokov prestane vyhovovať „atmosféra“ v dome, životné prostredie v danej lokalite alebo v celom meste.
NEISTOTA V PODNÁJME?
Ako najčastejší argument proti bývaniu v podnájme sa uvádza neistota. Dôvodom je pravdepodobne aj absencia dlhodobých prenájmov a s tým súvisiaca vysoká fluktuácia nájomníkov. U nás sa podnájom chápe iba ako medzistupienok na ceste k vlastnému bývaniu, ktorý využívajú študenti, mladí ľudia, cudzinci alebo slabšie zarábajúca vrstva obyvateľstva.
Naopak, napríklad v Nemecku nie je výnimočné, ak rodina býva v jednom dome aj desiatky rokov.Medzi výhody bývania v podnájme patrí zníženie výdavkov. Nájomník sa nemusí starať o rekonštrukciu bytu (zväčša uhrádza len drobné opravy v byte), o údržbu či zatepľovanie bytového domu.Ako pre HNonline povedal generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík: „Nájom by mal spĺňať to, že ak by som si takúto nehnuteľnosť kúpil, platil by som viac. Lebo ak by som mal platiť rovnako, nie je dôvod nekúpiť si ten byt."Hovorí sa, že investícia do bývania sa nestratí, ako sme sa však mohli presvedčiť rokoch v 2008 a 2009, cena bytu môže devalvovať.Strach z rizika, že vám vypovedajú nájomnú zmluvu, je porovnateľný so strachom zo straty zamestnania a nesplácania hypotéky a vy ako podnájomník si môžete zbaliť veci a odísť inam. Samozrejme, zmena prostredia a procedúry so sťahovaním sú záťažou navyše a nemusia vyhovovať každému.
Pri takej náročnej investícii, akou bývanie nepochybne je, treba naozaj triezvo zvážiť svoje možnosti a nehnať sa hlava-nehlava. Investíciu tohto typu nerobíme každý deň, preto netreba váhať využiť služby odborníkov. Môže sa to ľahko vypomstiť. Informácie o dostupných hypotékach, výpočty šité na mieru, prerátanie výhodnosti kúpy či prenajatia nehnuteľnosti nájdete takisto na mnohých internetových portáloch. Pri žiadaní o hypotéku síce musíte preukázať schopnosť splácať úver zo svojich príjmov, no pri rozhodovaní myslite aj na pravidlo, že optimálne je žiť o úroveň nižšie, než je náš aktuálny príjem, a neinvestovať do jednej veci všetky úspory. Riziko je priveľké.
NAŠA RADA NA ZÁVER – PORAĎTE SA! .....s odborníkmi na financie a reality, vyhnete sa tak zbytočným problémom a finančnej ujme.
(zdroj:living)

Autor: Eva Holubcová
Zdroj: living.sk

Zaujímajú Vás trendy v bývaní, inšpirujúce nápady, informácie o vývoji na trhu s nehnuteľnosťami, prípadne zaujímavé ponuky, alebo by ste len radi komentovali články? Kliknite si na našu fb fanpage facebook.com/bellareal.sk a môžete byť okamžite informovaný o všetkých zaujímavostiach priamo na Váš facebookový profil.

TOPlist