..AKTUÁLNE...

http://byvanie.pravda.sk/realitny-trh/clanok/280083-nove-byty-v-bratislave-maju-rozumnejsie-dispozicie/

V Bratislave sa momentálne nachádza viac než 3,3 tis. voľných bytov v novostavbách, z ktorých 40 % tvoria tie, ktoré sa na trh dostali v období medzi júlom 2012 až marcom 2013.

Ako ďalej vyplýva z prieskumu spoločnosti Jones Lang LaSalle (JLL), cena novších novostavieb dosiahla v spomínanom období 1 690 eur bez dane z pridanej hodnoty za meter štvorcový (DPH), v prípade starších novostavieb je to 1 679 eur bez DPH.

Výmera najpredávanejších dvoj a trojizbových bytov v rámci projektov nového developmentu je oproti starším novostavbám nižšia v priemere o 16 %. O rovnaké percento klesla aj ich cena. Väčší, až 20-percentný rozdiel v cene badať podľa JLL pri jedno a trojizbových bytoch, v prípade štvorizbových je to dokonca až 30 % v prospech novších novostavieb.

„Pokiaľ je projekt dobre nastavený už od začiatku, potom sa bude dobre predávať. To pochopili súčasní developeri, ktorí prichádzajú na trh s novými projektmi, ktoré už nepočítajú s predimenzovanými veľkometrážnymi bytmi, ale dôraz začínajú klásť na efektivitu vnútorného priestoru a správne nastavenie projektu, teda zefektívnenie pomeru výmery a počtu izieb k celkovej cene nehnuteľnosti,“ uviedla Mária Krásnohorská, senior konzultantka oddelenia rezidenčných nehnuteľností JLL.

Podľa konzultantov z JLL majú ľudia najväčší záujem o byty v štandardnom vybavení (podlahy, interiérové dvere, kúpeľne so sanitou). Holobyty alebo byty so štandardom vrátane kuchynskej linky sú preferované menej aj napriek tomu, že priemerná cena za meter štvorcový je pri všetkých troch typoch bytov na približne rovnakej úrovni," uvádza prieskum JLL.

Z údajov zistených spoločnosťou JLL tiež vyplýva, že výmera nehnuteľnosti je pre kupujúcich až treťoradá. Hlavným rozhodovacím kritériom je pre nich cena, za ňou nasleduje počet izieb. "Ak sú si developeri prichádzajúci na trh tejto skutočnosti vedomí, potom je to už len o celkovej cene, ktorú môžu dokonca znížiť, avšak pri porovnaní cien za meter štvorcový sú stále drahší ako staršie novostavby.“ dodáva Krásnohorská.

Priemerná cena ponúkaných bytov v novostavbách je podľa údajov JLL v súčasnosti na úrovni 1 683 eur bez DPH za meter štvorcový, čo predstavuje nárast o 5 eur oproti cenám v júni 2012. Najnižšiu sumu, ktorá sa pohybuje pod hranicou 1 500 eur za meter štvorcový zaplatia záujemcovia pri kúpe 1,5 a 2,5-izbového bytu. Priemerné ceny všetkých ostatných typov bytov sú vyššie než 1600 eur za meter štvorcový. Andrea Záhorská, senior analytička prieskumu realitného trhu v spoločnosti JLL uviedla, že v sledovanom období developeri priniesli na trh novú ponuku bytov, čo im umožnilo získať potrebný cash-flow.

„Na druhej strane sa dostali do problémov tí developeri, ktorí počas boomu značne preplatili pozemky alebo spoločnosti, ktoré sa zasekli vo fáze nákresov, keďže sa im nepodarilo získať bankové financovanie,“ dodala. Prístup k financiám, minimálne bremená z minulosti a prispôsobivosť sú podľa nej kľúčovými faktormi úspechu. Myslí si, že súčasná situácia hrá do kariet developerom prichádzajúcim na trh, pretože majú lepšie nastavené ceny a projekty než staršie novostavby.

Jones Lang LaSalle je medzinárodná poradenská spoločnosť, ktorá ponúka finančné a profesionálne služby v oblasti nehnuteľností a manažmentu investícií. Slovenská pobočka Jones Lang LaSalle bola založená v roku 2006. V súčasnosti poskytuje služby v oblasti investičného poradenstva, oceňovania nehnuteľností, prieskumu trhu, poradenstva v oblasti prenájmu kancelárskych, rezidenčných, industriálnych priestorov ako aj služby v oblasti projektového manažmentu a správy nehnuteľností.

Autor: Eva Holubcová
Zdroj: pravda.sk

Zaujímajú Vás trendy v bývaní, inšpirujúce nápady, informácie o vývoji na trhu s nehnuteľnosťami, prípadne zaujímavé ponuky, alebo by ste len radi komentovali články? Kliknite si na našu fb fanpage facebook.com/bellareal.sk a môžete byť okamžite informovaný o všetkých zaujímavostiach priamo na Váš facebookový profil.

TOPlist