FARBY A FAREBNÉ TRENDY V BÝVANÍ NA ROK 2013

FARBY nás ovplyvňujú psychicky aj emocionálne a vplývajú na naše telesné a duševné pocity. Módne trendy v bývaní už dávno nevyznávajú biele steny a nudné zariadenie jednotlivých miestností.

Dnes sa skôr snažíme interiér dotvárať farebnými plochami, alebo použitím farebného nábytku, doplnkov ako sú koberce, záclony,vankúše, obrazy, lustre, keramika a sklo. Na spestrenie sa dajú nimi zvýrazniť len určité plochy alebo časti interiéru. V jednej miestnosti preto nepoužívame viac ako tri farby. Každá farba by sa v miestnosti mala objaviť viackrát, pričom jedna z týchto farieb by mala byť dominantná, ostatné doplnkové. Opatrne by sme mali zaobchádzať s výraznými a nápadnými vzormi. V divokom priestore by sme sa nemuseli cítiť dobre. Farby môžu byť v interiéri premiešané, ale ich výber a použitie by nemalo byť náhodné. Nesmieme zabúdať, že pôsobia aj psychologicky a môžu ovplyvňovať našu energiu. Preto zaobchádzanie s farbami by mala byť aj intuitívna záležitosť.Napríklad v miestnostiach obrátených k juhu alebo západu, kde nám slniečko praží do okien celý deň, pocitovo znížime teplotu použitím studených farebných odtieňov. Naopak studenú miestnosť „prehrejeme“ teplými sýtejšími odtieňmi žltej a oranžovej. Tmavá farba dokáže izbu urobiť útulnejšou, svetlá dokáže malý priestor zväčšiť. Takže napríklad v malej predsieni by sme mali na podlahu použiť svetlú dlažbu, ktorá plochu miestnosti opticky zväčší. Naopak zníženie stropu, skrátenie miestnosti a podobne dosiahneme použitím tmavej farby. Strop opticky klesne, ak ho vymaľujeme tmavou farbou. Ak máme izbu, ktorá je veľmi dlhá, môžeme jej dĺžku opticky skrátiť tým, že kratšie steny budú tmavšie a sýtejšie. Steny natreté teplými farbami sa zdajú bližšie, studenými vzdialenejšie. Ak použijeme vodorovné pruhy na niektoré zo stien, stena sa opticky pretiahne, naopak zvislé pruhy miestnosť zvyšujú.S akými farbami počíta interiérový dizajn pre tento rok?SMARAGDOVÁ ZELENÁ - prírodných tém v domácnosti nie je nikdy dosť a zelená farba v nej nesmie rozhodne chýbať. Na jednej strane predstavuje čosi živé a dynamické, na druhej strane evokuje luxus spájaný s drahými šperkami. FIALOVÁ - Mixovanie odtieňov fialovej predstavuje však milé prekvapenie. Ak použijete fialovú od levanduľovej po baklažánovú, získate interiér s prvkami „glamouru“. ŽLTÁ- farba slnka, ktorej nikdy nie je dosť. Pridajte k nej hnedú a citrónovú zelenú a vytvoríte razom obľúbený vintage „look". OCEÁNOVO MODRÁ - upokojujúce odtiene modrej sa dobre farebne spájajú sami medzi sebou. Kráľovská a námornícka modrá najlepšie ladí so žiarivou bielou, oceánovo modrá so zlatistou hnedou navodzujú dojem pláže, oddychu a relaxu.ORANŽOVÁ - pre ľudí, ktorým nechýba odvaha a chuť dodať energiu svojmu príbytku. Ak ňou vymaľujete strop, vaša obývacia izba bude vyzerať bezkonkurenčne. SIVÁ - vedľa výrazných farieb majú svoje opodstatnenie aj neutrálne tóny. Sivá farba upokojuje, výborne s k nej hodí zelená. Sivá môže byť použitá od stien až po nábytok.

Autor: Eva Holubcová

Zaujímajú Vás trendy v bývaní, inšpirujúce nápady, informácie o vývoji na trhu s nehnuteľnosťami, prípadne zaujímavé ponuky, alebo by ste len radi komentovali články? Kliknite si na našu fb fanpage facebook.com/bellareal.sk a môžete byť okamžite informovaný o všetkých zaujímavostiach priamo na Váš facebookový profil.

TOPlist